Korkeuskarnevaalin ohjelma

(Muutokset vielä mahdollisia)

Torstai 27.6.2019

12.00Majoittautuminen alkaa
14.00Nuorten sarjojen karnevaalikilpailut
- T/P 15 Korkeus
- T/P 11-13 Korkeus
16.00Nuorten sarjojen karnevaalikilpailut
- M 17/19/22 Korkeus
- N 17/19/22 Korkeus
16.30Päivällinen
18.30Leirin avaus
19.00Palauttava yhteinen treeni
- Liikkuvat lautapelit
21.00Iltapala
22.00LEPO

Perjantai 28.6.2019

8.00Aamuverkka
8.15Aamupala
9.15

Valmentajien tutustuminen omaan ryhmään
- Kuulumiset, ilot ja murheet

Vanhempainkoulu
- "Näitäkin asioita olen havainnoinut ja oppinut sunnuntai-iltapäivään mennessä" - tulevaisuusmuistelua ylihuomiseen, Susann Sundqvist ja Seija Saalismaa

10.00Harjoitus 1
- Juoksun laajuus ja rytmitys
10.30Luento vanhempainkoululle
Vanhemman rooli nuoren urheilijan uralla, Seija Saalismaa
12.00Lounas
14.00

Luento vanhemmille leiriläisille: Korkeushypyn biomekaniikka, Lauri Stenroth

Luento vanhempainkoululle ja nuoremmille leiriläisille: Kasvuiän herkkyysvaiheet ja murrosiän tuomat haasteet sekä tarve harjoitella monipuolisesti, Susann Sundqvist

15.00

Harjoitus 2

Vanhemmille leiriläisille: testejä luennon pohjalta, osaharjoitteita

Nuoremmille leiriläisille: harjoitus luennon pohjalta

16.00Luento vanhempainkoululle
Urheilijavieraiden tarinoita kuulantyöntäjänä/kiekonheittäjänä
17.00Päivällinen
18.30

Harjoitus 3

Kehonhuolto. Halukkailla vanhemmilla leiriläisillä mahdollisuus ohjattuun vesijuoksuun/vesijumppaan. Myös vanhempainkoululaiset tervetulleita!

20.00Halukkaille sauna + uinti
21.00Iltapala
22.00LEPO

Lauantai 29.6.2019

8.00Aamuverkka
8.15Aamupala
10.00Naisten ja miesten B-kilpailut
10.00

Harjoitus 1

Vanhemmat leiriläiset, jotka eivät hyppää B-kilpailussa: illan tekniikkaan valmistava harjoitus

Nuoremmat leirliäiset, jotka eivät hyppää päivän kilpailuissa: tekniikkaharjoitus

12.00Lounas
13.00

Luento

Mediapaja / urheilijoiden omat kokemukset, Otto Takala + urheilijavieraana Arttu Mattila

Vaihtoehtoinen luento vanhempainkoululle:
Vanhemman rooli nuoren urheilijan uralla, Seija Saalismaa

14.30Pienryhmäpalaverit aikuisten kisaa varten
15.00Naisten A-kilpailut
16.30Päivällinen
17.00Miesten A-kilpailut
18.00

Harjoitus 2

Vanhemmat: tekniikkaharjoitus

Nuoremmat: palauttavaa pelailua

19.00Kaikille yhteinen vesidisco uimahallilla
21.00Iltapala
22.00LEPO

Sunnuntai 30.6.2019

8.00Aamuverkka
8.15Aamupala
9.30

Harjoitus 1

Lajivoima / lihaskunto

12.00Karnevaalien päätös: palkitsemiset ja todistusten jako
12.30Lounas ja kotimatkalle :)